FORD Fiesta 3 doors 1.4L LPG 5MT FWD (92 HP)
2013–2017
91
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1388cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 91bhp |
| Power | 68kW |
| Torque | 123Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1979mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1044kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |