FORD Fiesta 3 doors 1.6i 5MT FWD (105 HP)
1999–2002
99
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 182km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3830mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 976kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |