FORD Fiesta 3 doors 1.6L 5MT FWD (95 HP)
1986–1989
94
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3650mm |
| Width | 1549mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2291mm |
| Kerb Weight | 846kg |
| Boot Capacity | 176L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |