FORD Fiesta 3 doors 1.6L 5MT FWD (96 HP)
1983–1986
95
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 95bhp |
| Power | 71kW |
| Torque | 133Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3650mm |
| Width | 1549mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2291mm |
| Kerb Weight | 846kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |