FORD Fiesta 3 doors 1.6L TDCi ECO 5MT (95 HP)
2008–2012
94
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
71.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 71.3mpg |
| Combined | 3.3L/100km |
| Urban | 3.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3950mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |