FORD Fiesta 3 doors 1.8L 5MT FWD (131 HP)
1989–1994
129
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 162Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3739mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 948kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |