FORD Fiesta 3 doors 2.0L 5MT FWD (150 HP)
2005–2008
148
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 208km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3917mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2487mm |
| Kerb Weight | 1137kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/45 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |