FORD Fiesta 5 doors 1.25L 5MT FWD (82 HP)
2013–2017
59
bhp
Power
16.2
s
0–100 km/h
94
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.2s |
| Top Speed | 151km/h |
| Top Speed | 94mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1979mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1045kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |