FORD Fiesta 5 doors 1.4i 5MT FWD (90 HP)
1999–2002
89
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1388cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3830mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 9868kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |