FORD Fiesta 5 doors 1.4L 4AT FWD (96 HP)
2008–2012
95
bhp
Power
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1388cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 95bhp |
| Power | 71kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3950mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1092kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |