FORD Fiesta 5 doors 1.5L TDCi Start-Stop 5MT FWD (85 HP)
2017–2021
84
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
67.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 84bhp |
| Power | 62.5kW |
| Torque | 215Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 67.2mpg |
| Combined | 3.5L/100km |
| Urban | 3.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.2L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4041mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Kerb Weight | 1191kg |
| Boot Capacity | 292L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |