FORD Fiesta 5 doors 1.6L 5MT FWD (120 HP)
2008–2012
118
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
39.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 152Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.8mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3950mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 979kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |