FORD Fiesta 5 doors 1.6L 5MT FWD (95 HP)
2002–2005
94
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 138Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 176km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3909mm |
| Width | 1674mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2487mm |
| Boot Capacity | 937L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |