FORD Fiesta 5 doors 1.6L TDCi 5MT FWD (95 HP)
2013–2017
94
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
65.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 65.3mpg |
| Combined | 3.6L/100km |
| Urban | 4.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.2L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1979mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1108kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |