FORD Fiesta Active 1.0L EcoBoost 48V 6MT (155 HP)
2021–
153
bhp
Power
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4069mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |