FORD Fiesta Active 1.0L EcoBoost 6AT (100 HP)
2017–2021
99
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4069mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Kerb Weight | 1209kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |