FORD Fiesta Sedan 1.0L EcoBoost 5MT FWD (123 HP)
2011–2017
123
bhp
Power
36
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Boot Capacity | 362L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |