FORD Fiesta Sedan 1.5L TDCi 5MT FWD (91 HP)
2011–2017
90
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 90bhp |
| Power | 67kW |
| Torque | 203Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1141kg |
| Boot Capacity | 362L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |