FORD Fiesta Sedan 1.6L Ti-VCT 5MT FWD (120 HP)
2011–2017
118
bhp
Power
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 152Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Boot Capacity | 362L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |