FORD Fiesta ST 1.5L EcoBoost 6MT FWD (200 HP)
2018–
197
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 42L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/40 R 17 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |