FORD Fiesta ST 1.6L Ecoboost 6MT FWD (180 HP)
2012–2016
174
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 244Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3950mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1163kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/40 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |