FORD Fiesta ST200 3 Doors 1.6L EcoBoost 6MT FWD (200 HP)
2016–2018
197
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3975mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/40 R 17 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |