FORD Figo 1.2 5MT (71 HP)
2010–2012
70
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
102
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1196cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 70bhp |
| Power | 52kW |
| Torque | 102Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3795mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1040kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |