FORD Figo 1.2L 5MT FWD (71 HP)
2012–2015
70
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1196cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 70bhp |
| Power | 52.2kW |
| Torque | 102Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3795mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 / 65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |