FORD Figo 1.2L Ti-VCT 5MT (96 HP)
2018–
95
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1194cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 95bhp |
| Power | 70.6kW |
| Torque | 119Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3942mm |
| Width | 1704mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2489mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |