FORD Figo 1.4L TDCi 5MT FWD (69 HP)
2012–2015
68
bhp
Power
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 50.8kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3795mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 / 65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |