FORD Figo 1.5L 6AT FWD (111 HP)
2015–2018
110
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 81.7kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3886mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |