FORD Figo 1.5L TDCi 5MT FWD (99 HP)
2015–2018
98
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 98bhp |
| Power | 72.8kW |
| Torque | 215Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3886mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |