FORD Figo 1.6L 5MT FWD (99 HP)
2012–2015
98
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 72.8kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3795mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 / 65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |