FORD Five Hundred 3.0L V6 CVT AWD (203 HP)
2004–2007
200
bhp
Power
124
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 271Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5098mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1527mm |
| Wheelbase | 2868mm |
| Kerb Weight | 1652kg |
| Boot Capacity | 600L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |