FORD Focus 4 Doors 1.6L TDCi 5MT FWD (109 HP)
2008–2010
107
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
52.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.2mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4478mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |