FORD Focus 4 Doors 1.6L TiVCT 5MT FWD (125 HP)
2011–2014
123
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
39
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 159Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4534mm |
| Width | 71mm |
| Height | 58mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1319kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |