FORD Focus 4 Doors 1.8i 5MT FWD (115 HP)
1999–2001
113
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 158Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1143kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |