FORD Focus 4 Doors 1.8L TDCI 5MT FWD (101 HP)
2001–2005
99
bhp
Power
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1753cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 186km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1321kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |