FORD Focus 4 Doors 2.0L Ti-VCT I-4 5MT FWD (160 HP)
2011–2014
160
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
30
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 160bhp |
| Power | 119kW |
| Torque | 198Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4534mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1319kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |