FORD Focus Active Wagon 2.3L EcoBoost 7AT (280 HP)
2021–
276
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 205.9kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4676mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1563kg |
| Boot Capacity | 592L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |