FORD Focus C-Max 1.6L 5MT (101 HP)
2003–2007
99
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 146Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4333mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1595mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1260kg |
| Boot Capacity | 1606L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |