FORD Focus C-Max 1.8L FlexiFuel 5MT (132 HP)
2003–2007
130
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 130bhp |
| Power | 97kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4333mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1595mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1312kg |
| Boot Capacity | 1606L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |