FORD Focus C-Max 1.8L TDCi 5MT (115 HP)
2003–2007
114
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 1753cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 188km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4333mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1595mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1316kg |
| Boot Capacity | 1606L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |