FORD Focus CC 1.6L 5MT FWD (101 HP)
2006–2008
99
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 182km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4509mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1473kg |
| Boot Capacity | 246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |