FORD Focus CC 2.0L 16v 5MT (145 HP)
2008–2011
143
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
31.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 208km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.3mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4509mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |