FORD Focus Coupe 2.0L 5MT FWD (140 HP)
2007–2010
138
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 102.9kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4445mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2614mm |
| Kerb Weight | 1326kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P195/60R15 Bsw |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |