FORD Focus Estate 1.0L EcoBoost 8AT FWD (125 HP)
2018–2021
123
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 91.9kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4669mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1518kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55-R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |