FORD Focus Estate 1.5L EcoBlue 6MT FWD (120 HP)
2018–2021
118
bhp
Power
12.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4669mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1530kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55-R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |