FORD Focus Estate 1.5L EcoBoost 6MT Start/Stop FWD (182 HP)
2018–2021
180
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 133.9kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4669mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1524kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55-R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |