FORD Focus Estate 1.5L EcoBoost 8AT Star Stop FWD (150 HP)
2018–2021
148
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4669mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1518kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55-R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |