FORD Focus Estate 2.0L EcoBlue 8AT Start/Stop FWD (150 HP)
2018–2021
148
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4669mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1530kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55-R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |