FORD Focus Estate 2.0L TDCi 6MT Start/Stop FWD (150 HP)
2014–2018
148
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 4.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4557mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1628kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |