FORD Focus RS 2.0L 16V 5-MT FWD (215 HP)
2002–2003
212
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
23.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1988cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 212bhp |
| Power | 158kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 232km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.2mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 14.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4168mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |