FORD Focus RS 2.3L EcoBoost 6MT AWD (350 HP)
2016–
345
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
165
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 345bhp |
| Power | 257kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 266km/h |
| Top Speed | 165mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4389mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2647mm |
| Kerb Weight | 1424kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |